fallback

Макрон предлага значително понижаване на данъка върху доходите*

Той предлага също така реформиране на Шенгенското пространсто и изключване от него на страни, които не приемат мигранти

20:42 | 25.04.19 г. 4

Френският президент Еманюел Макрон. Снимка: Ройтерс

Френският президент Еманюел Макрон заяви, че започнатите след избирането му реформи трябва да продължат въпреки кризата, провокирана от демонстрациите на "жълтите жилетки", предадоха Франс прес и БТА.

Макрон заяви това на пресконференция, на която изложи предложенията си, формирани след националния дебат, започнал след антиправителствените протест. Обръщението му към французите по тези въпроси бе планирано за миналата седмица, но бе отложено заради пожара в парижката катедрала Нотр Дам.

Според Макрон реформите на правителството отговарят на стремежите на френския народ.

"Мисля, че текущите и бъдещите реформи в нашата страна не трябва да бъдат спирани, тъй като те в много голяма степен отговарят на стремежите на нашите съграждани. Предприетите мерки през тези първи две години в много отношения бяха справедливи", въпреки че вероятно невинаги бяха "достатъчно бързи, радикални и хуманни", отбеляза френският президент.

Протестите на "жълтите жилетки" продължават от месеци, като демонстрантите настояват правителството да промени икономическата си политика.

Макрон обеща също така ново намаляване на данъците и заяви, че французите ще трябва да работят повече.

Две години след идването си на власт френският президент е подложен на натиск да предприеме политики за успокояване на движението на „жълтите жилетки“, започнало преди пет месеца. Първият пакет от мерки на стойност 10 млрд. долара (11,13 млрд. долара) от миналия декември не можа да върне духа в бутилката, отбелязва Ройтерс.

Макрон заяви, че иска „значително“ понижаване на данъка върху доходите, което ще бъде финансирано чрез затваряне на вратички, от които се възползват някои компании, и свиване на държавните разходи, но допълни, че французите също така ще трябва да работят повече.

Намаляването на данъците, което ще бъде предприето в момент, когато Франция се бори да държи бюджетния си дефицит под контрол и да се придържа към правилата на ЕС, ще бъде на стойност около 5 млрд. евро. 

"Трябва да работим повече, казвал съм го и преди. Франция работи доста по-малко от съседите си. Трябва да имаме истински дебат по този въпрос", посочи френският президент. 

„Питам се: трябва ли да спрем всичко, което направихме през последните две години? По грешен път ли поехме? Мисля, че е точно обратното“, допълни Макрон по време на първата за президентския му мандат пресконференция в Елисейския дворец.

Френският президент каза още, че иска хората да се чувстват по-ангажирани с демократичния процес чрез опростяване на правилата за провеждане на референдуми. Предвижданата промяна се състои в намаляване на един милион на броя подписи, необходим за организирането на такива допитвания. Сега за провеждане на референдум са необходими подписите на 10 процента от имащите право на глас. 

Предвижда се също децентрализиране в рамките на една година на повече функции на правителството с оглед скъсване с историческия "центристки" метод, при който всичко се решава в Париж. Училища и болници вече няма да бъдат затваряни без подкрепата на местния кмет, посочи Макрон. 

Той съобщи, че пенсионната реформа ще бъде внесена в кабинета това лято и бъдещи увеличения на най-ниските пенсии ще бъдат индексирани с инфлацията в рамките на още едно усилие да бъдат подкрепени служителите с по-ниски доходи. 

Макрон изрази съжаление, че е създал у французите впечатлението, че е строг и дори несправедлив, и призна, че е бил нетърпелив и взискателен.

Той съобщи, че предлага намаляване на броя на депутатите и промяна на начина, по който се избират народните представители. Целта е по-добре да бъде представено разнообразието на френските политически партии, предадоха Асошиейтед прес и БТА.

Съгласно действащата избирателна система партията победител на парламентарните избори печели силно мнозинство в парламента и по този начин се поставят в по-неблагоприятно положение по-малките партии. Макрон иска част от депутатите в долната камара на парламента да се избират по пропорционална система. 

Границите в Европа - националните и външните на ЕС - трябва да се контролират и защитават по-добре, а Шенгенското споразумение да се реформира и, ако трябва, няколко държави да отпаднат от него, заяви още в необичайно дългата си пресконференция късно в четвъртък президентът Макрон. Нациите съществуват и благодарение на своите граници, но за да бъдем открити, трябват ясни предели, нужни са правила, за да приютиш някого ти е нужен дом, а той се нуждае от граници, обясни той. "Решихме да имаме общи граници, създадохме Шенгенското споразумение, но то повече не работи", каза Макрон.

От изказването се разбра, че идеята му е от зоната за пътуване без паспортен контрол между 26 държави да отпаднат онези, които не участват в преразпределянето на мигранти.

*Информацията е допълнена в 20,58 ч. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:16 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още